Co je to lymfologie a lymfedem

Lymfedem, slovo čím dál častěji užívané nejen v lékařských kruzích. Obor zabývající se lymfedemem je nazývá lymfologie. Pokusím se vám zjednodušeně a stručně objasnit oč jde?

V našem těle existují dva transportní systemy.

1/ Krevní, ve kterém proudí naše krev. Ta roznáší k buňkám celého našeho těla kyslík a živiny a zároveň odvádí nepotřebné a toxické látky . Tento system má svou pumpu, tou je srdce.

2/ Druhým systemem ,který je v našem těle uložen těsně pod kůží, je system lymfatický, v jehož cévách se pohybuje lymfa. Je obrazně řečeno jakousi odpadní stokou, pomocí které jsou z našeho těla vylučovány odpadní látky( ve formě vysokomolekulárních bílkovin). Tento system ale žádnou „pumpu“ nemá, musí se spolehnout na činnost našeho svalstva(kosterní pumpa) a také určitého velmi pomalého vlnovitého pohybu(peristaltika) lymfatických cév, který posouvá lymfu vpřed.

Lymfa se pohybuje proti gravitaci, má tedy-v případě jakékoliv poruchy už i tak chabého transportního systemu- tendenci se hromadit “ dole“, tedy zejména v dolních končetinách. Při takovém ,často mnohaletém, ukládání se tekutiny v nohách i jinde pod kůží, se zvětšuje její objem a vzniká jakýsi „otok podkoží“, odborně lékaři nazývaný LYMFEDEM.

Problémem lymfedemu je především to, že se vlastně stále zvětšuje objem ukládané tekutiny, tělo se totiž tohoto typu tekutiny neumí zbavit. Navíc tato „hustá“ hmota po určité době „rosolovatí“, tzv. fibrotizuje a tím se otok stává velmi tuhým a hůře se ho zbavujeme.Naše podkoží se mění, končetiny „tloustnou“, jejich tvar se mění, deformuje.

Tento tuhý otok utlačuje i system krevní a nervový , což může vyvolávat různé komplikace, související s horším prokrvením nohou ,tvorbu plísní, zánětů.. a minimálně určité nepříjemné pocity nemocného. Je to především pocit tíhy, tlaku, „neklidu“ a únavy (nejčastěji) v nohou.

To jsou také první příznaky, kterých si všímáte, které vás mohou přivést k lékaři.

Jestli vás takovéto pocity trápí, neváhejte prosím a přijďte..protože rychlost diagnostiky a následné léčby je -v případě lymfedemu -rozhodně na místě!!

Lymfedem se nedá zcela vyléčit, ale dá se významně zmírnit a především celoživotně udržet v takovém rozsahu, který vás nijak neomezuje, neobtěžuje ani esteticky netrápí.

Možnosti léčby:

-manuální lymfodrenáž pomalá, příjemná a jemná masáž podkoží celého těla, jejíž cílem je přesunout nahromaděnou lymfu z oblastí, kde je nahromaděná postupně až do oblasti krku , kudy se pak odstraňuje z těla ven.Tato procedura trvá přibližně hodinu.

-přístrojová lymfodrenáž-lymfoven procedura, při které pomocí navléknutého „rukávu“(u horní končetiny) nebo“kalhot“( u dolních končetin) dochází pomocí nafukování vnitřních komor k přesunu tekutiny z končetin. Doba trvání je hodina,často jako následná procedura po manuální lymfodrenáži. V indikovaných případech je možno lékařem předepsat domácí přístroj, hrazený zdravotním pojištěním

-kompresivní terapie kompresivní podkolenky, punčocháče, pažní návleky, které slouží zejména k udržení námi zredukovaného otoku, je tedy PREVENCÍ před opětovným zhoršením

Tyto informace jsou pouze obecné. Pro podrobnější orientaci v této problematice, je možné využít odkaz na tyto stránky:

http://www.lymfedem.cz/

Komentáře jsou vypnuty.